آموزش برنامه نویسی #C (قسمت سوم)

2438
1396/9/11

آموزش برنامه نویسی سی شارپ به صورت کلاسیک - قسمت سوم

     در قسمت سوم آموزش برنامه نویسی به زبان C# می خواهیم با محیط IDE که در طول آموزش با آن کار خواهیم کرد آشنا بشویم و اولین پروژه خودمان را بنویسیم. همانطور که قبلا گفتم در این آموزش از Visual Studio 2015 و یا 2017 استفاده خواهیم کرد.

برای شروع و همچنین مرتب بودن روند آموزش روی پارتیشن F من یک فولدر بنام learnCSharp می سازم و تمام پروژه ها و مثال ها را در این پوشه خواهم ساخت.

بعد از نصب Visual Studio و اجرای آن برای ساخت یک پروژه ابتدا از مسیر زیر کار را شروع می کنیم

File > New > Project

مانند شکل زیر

     در این پنجره لیستی از انواع پروژه های موجود نمایش داده می شود که ما بر اساس نیاز می توانیم نوع پروژه را انتخاب کنیم.

     در پنجره زیر در قسمت وسط و بالای صفحه نسخه Framework را انتخاب می کنیم که ما در طول این آموزش از نسخه 4.5 استفاده می کنیم.

در قسمت وسط و پایین صفحه 3 قسمت زیر وجود دارد که به توضیح آنها می پردازم

 1. Name : در این قسمت برای پروژه خود یک نام انتخاب می کنیم.
 2. Location : در قسمت محلی که می خواهیم پروژه را ذخیرکه کنیم انتخاب می کنیم.
 3. Solution Name : در Visual Studio این امکان وجود دارد که چندین پروژه را در کنار هم انجام دهیم ومی توانیم نام محلی که همه این پروژه ها کنار هم قرار می گیرید را با یک نام داشته باشیم. این محل را Solution  می گویند.
 4. Create Directory for solution :  با علامت زدن این قسمت پوشه ای با نام Solution ساخته خواهد شد.

Solution چیست؟

     زمانی که ما یک پروژه در Visual Studio ایجاد می کنیم، این پروژه تحت یک Solution ایجاد می شود. در حقیقت یک Solution فضایی است که می تواند شامل چندین پروژه باشد. فایل های Solution با پسوند sln ایجاد می شوند.

بعد از کلیک کردن روی دکمه OK یک Solution برای ما ایجاد شده که این Solution  حاوی پروژه ای است که ما قصد داریم بر روی آن کار کنیم

اگر به آدرس  F:\ learnCSharp مراجعه کنیم با ساختار زیر روبرو خواهیم شد.

اگر وارد پوشه ConsoleApp ک شویم، محتویات پروژه ایجاد شده را مشاهده خواهیم کرد:

    

     فایل های پروژه های C# با پسوند csproj ایجاد می شوند. همچنین فایل های با پسوند cs فایل هایی هستند که حاوی کدهای نوشته شده ما به زبان C# هستند. پس تا اینجا با سه نوع از فایل های ایجاد شده توسط Visual Studio آشنا شدیم:

 1. فایل های sln که همان Solution های Visual Studio هستند
 2. فایل های csproj که فایل های پروژه های C# هستند
 3. فایل های cs که کدهای نوشته شده به زبان C# هستند

     اما قبل از شروع کد نویسی، بهتر است با پنجره Solution Explorer آشنا شویم. این پنجره که به طور معمول در سمت راست Visual Studio قرار دارد، لیستی از پروژ های Solution جاری و فایل ها موجود در پروژه ها را به ما نمایش می دهد که تصویر آن را در شکل زیر مشاهده می کنید:

همانطور که مشاهده می کنید در پنجره  Solution پروژه های موجود در این Solution نمایش داده می شوند. با دوبار کلیک کردن روی هر یک از فایل ها، محتویات آن در محیط Visual Studio به شما نمایش داده خواهد شد. برای مثال، اگر بر روی فایل Program.cs دوبار کلیک کنید، محتویات آن به صورت زیر و در قسمت سمت چپ صفحه قرار خواهد گرفت

مانند تصویر زیر

     در صورت عدم نمایش پنجره Solution Explorer می توانید از منوی View گزینه Solution Explorer را انتخاب کنید تا این پنجره نمایش داده شود. همچنین برای استفاده بیشتر از فضای  Visual Studio، می توانید قابلیت Auto Hide این پنجره را فعال کنیم. با این کار پنجره Solution Explorer تنها زمانی نمایش داده خواهد شد که با Mouse  روی آن کلیک کنید.

 

 

     با کلیک بر روی Solution Explorer پنجره آن نمایش داده شده و با کلیک کردن جایی خارج از آن، دوباره ناپدید می شود. برای شروع کد نویسی با کلیک بر روی فایل Program.cs و باز شدن این فایل در سمت چپ صفحه می توانیم کار را شروع کنیم .

    

     اولین برنامه ای که می خواهم بنویسم بسیار ساده خواهد بود. قصد دارم کد را بنویسم که در خروجی عبارت Hello Barname nevisan Web را نمایش دهد. پس کد نمایش داده شده را در بالا به شکل زیر تغییر می دهم.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApp1
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Hello Barname Nevisan Web !");
            Console.ReadKey();
        }
    }
}

بعد از نوشتن کدهای بالا، باید برنامه را اجرا می کنم. برای اجرا کردن برنامه می توانیم از چهار روش زیر استفاده کنید

 1. کلیک بر روی دکمه Start که در نوار ابزار Visual Studio قرار دارد
 2. انتخاب گزینه Start Debugging از منوی Debug
 3. فشار دادن کلید F5 که این راه سریعترین روش برای اجرا می باشد.
 4. فشار دادن کلید Ctr + F5 .


با زدن کلید F5 برنامه را اجرا می کنیم تا خروجی زیر بر روی صفحه نمایش داده شود

بعد از اجرای برنامه و مشاهده خروجی کلیدی را زده تا از برنامه خارج شویم و به محیط Visual Studio برگردیم. دو خط از کدی که نوشتیم را بررسی می کنیم:

     خط 13: در این خط با دستور WriteLine عبارت  Hello Barname Nevisan Web ! بر روی خروجی نمایش داده می شود.
    خط 14: در این  خط با دستور ReadKey برنامه منتظر می ماند تا کاربر کلیدی را فشار دهد، با فشار دادن یک کلید، برنامه به انتها رسیده و خارج می شود.

     برنامه ای که نوشتیم بسیار ساده بوده و تنها خروجی را به کاربر نمایش می داد، در قسمت چهارم آموزش برنامه ای کامل تر خواهیم نوشت که ابتدا یک ورودی را از کاربر گرفته سپس آن را در خروجی نمایش دهد. پس در ادامه با من همراه باشید.

نویسنده : پیمان بیک نیا

با شماره 09123447432 با ما در تلگرام - واتس اپ و اسکایپ در ارتباط باشید

© کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه برنامه نویسان وب محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری از محتوای آموزشی غیر مجاز می باشد.